Jednou z nejÄastÄ›ji volenou spoleÄnostÃ, pÅ™i zakládánà vlastnÃho podnikánÃ, je spoleÄenstvà s ruÄenÃm omezeným. Tento způsob využÃvá mnoho podnikatelů – jak fyzických, tak právnických osob. MaximálnÄ› může sdružit padesát osob. Základnà kapitál je dvÄ› stÄ› tisÃc a povinnostà každého spoleÄnÃka je minimálnà vklad ve výši dvaceti tisÃc. Ve spoleÄnosti s ruÄenÃm omezeným je nejvyÅ¡Å¡Ãm orgánem valná hromada. Která schvaluje stanovy, roÄnà uzávÄ›rky a rozdÄ›luje zisky za dané obdobÃ. DozorÄà rada dohlÞà na Äinnost jednatelů, pÅ™ezkoumává úÄetnà uzávÄ›rky a informuje o výsledcÃch valnou hromadu. Systém tohoto spoleÄenstvà je pÅ™ehledný a zisk je rozdÄ›lován dle výše vkladu spoleÄnÃků.
VeÅ™ejnou obchodnà spoleÄnost mohou vytvoÅ™it dvÄ› podnikajÃcà osoby pod spoleÄným jménem, ruÄÃcÃch za závazky celým svým majetkem. SpoleÄnÄ› a nerozdÃlnÄ›. K jednánÃm je oprávnÄ›n každý ze spoleÄnÃků. Nového Älena je možné pÅ™ijat zmÄ›nou spoleÄenské smlouvy. PÅ™iÄemž zákonem daný je minimálnà poÄet dvou osob. JednÃm ze základnÃch ustanovenà je zákaz konkurence. Kdy bez souhlasu ostatnÃch nenà možné podnikat ve stejném oboru, pro který byla veÅ™ejná obchodnà spoleÄnost založena. Pro jejà vznik nenà sice základnà kapitál povinný a zisk je rozdÄ›lován stejným dÃlem, ale spoleÄenská smlouva to může stanovit i jinak.
Komanditnà obchodnà spoleÄnost je tvoÅ™ena dvÄ›ma typy spoleÄnÃků. Komandisty, kteřà ruÄà za závazky spoleÄnosti jenom do výše svého vkladu. A komplementáři, kteřà ruÄà celým svým majetkem. Zisk je vÄ›tÅ¡inou rozdÄ›len na dvÄ› poloviny. Jedna pro komplementáře, kteřà jsou oprávnÄ›ni k rozhodovánà pÅ™i vedenà firmy, a druhá pro spoleÄnost. Akciová spoleÄnost je typická tÃm, že základnà kapitál je rozvržen na daný poÄet akcià s jmenovitou hodnotou. Jeho výše je povinná a dosahuje dvou milionů korun. PÅ™i veÅ™ejné nabÃdce pak akcie ve výši dvaceti milionů. Akciová spoleÄnost za závazky ruÄà celým svým majetkem.Â