Asi nenà tÅ™eba Å™Ãkat, že inflace v poslednÃch nÄ›kolika letech u nás dosáhla prakticky rekordnà výše. PodÃl na tom má hned nÄ›kolik faktorů, pÅ™edevÅ¡Ãm pak pandemie coronaviru, která znaÄnÄ› omezila obchod, a také válka na UkrajinÄ›. V poslednÃm roce se vÅ¡ak naÅ¡tÄ›stà již snÞila opÄ›t na únosnou normu.
Â
VÄ›tÅ¡ina lidà ji samozÅ™ejmÄ› ráda nemá, neboÅ¥ pro běžného ÄlovÄ›ka neznamená nic jiného, než zdražovánÃ. Ano teoreticky by mÄ›la znamenat také růst platů, avÅ¡ak zkuÅ¡enost ukazuje, že ty rostou mnohem pomaleji, než ceny i tÄ›ch nejzákladnÄ›jÅ¡Ãch komodit. Nenà tedy divu, že se lidé zaÄÃnajà ptát, zda se skuteÄnÄ› jedná o tak pÅ™irozený proces, jak nám mnozà ekonomové tvrdÃ.
Â
Â
V prvnà řadÄ› se musÃme podÃvat, jak vlastnÄ› inflace vzniká. Jedná se o pomÄ›rnÄ› jednoduchý proces. ÄŒÃm vÃce penÄ›z je v obÄ›hu, tÃm je jejich hodnota nižšÃ. To znamená, že jich budete potÅ™ebovat vÃc, abyste si koupili stejnou vÄ›c, nebo dostat vÃce za práci, aby se zachovala jejà hodnota.
Â
To samozÅ™ejmÄ› pÅ™inášà otázku, proÄ je vlastnÄ› nutné tisknout vÃce penÄ›z. NestaÄà ty, co již mezi obÄany cirkulujÃ?
Â
PopravdÄ› Å™eÄeno, nestaÄÃ. Důvod je jednoduchý: lidé chtÄ›jà kupovat stále vÃce, nehledÄ› na fakt, že i poÄet lidà se neustále zvyÅ¡uje. Pokud by se netiskly nové penÃze, pak by doÅ¡lo k naprostému opaku, kdy by byly, jako kterýkoliv jiný zdroj, pÅ™ÃliÅ¡ vzácné. TÃm by se jeÅ¡tÄ› vÃce rozevÅ™ely nůžky mezi bohatými a chudými, což je rozhodnÄ› nÄ›co, co nechceme.
Â
Â
Banky tedy musà udržovat rovnováhu v tom, kolik penÄ›z tisknout, a udržovat inflaci na rozumné úrovni. JistÄ›, je jasné, že se nejedná o pÅ™irozený proces, ukazuje se vÅ¡ak, že je nezbytný pro to, aby naÅ¡e ekonomika vůbec fungovala. To je také důvod, proÄ ji najdeme ve vÅ¡ech zemÃch.
Â
Ano, pokud je pÅ™ÃliÅ¡ vysoká, je to problém. Zde se k tomu vÅ¡ak pÅ™idávajà i jiné ekonomické faktory, nejen tisknutà penÄ›z, i když to je samozÅ™ejmÄ› hlavnÃm Äinitelem. To se vÅ¡ak u nás naÅ¡tÄ›stà zatÃm nedÄ›je.