Hypotéka versus bydlení v pronajatém domě

Hypotéka versus bydlení v pronajatém domě


Všimli jste si, jak se některá developerská obec snaží propagovat nájemní bydlení s tím, že staří lidé nezvládají utáhnout bydlení ve svém domě a mají s tím problém? Za prvé, pro staré lidi je to naopak jistota, že je z domu nikdo nevyhodí, protože je jejich, a za druhé tu existuje státní příspěvek a doplatek na bydlení. A za třetí právě v rodinném domě lze vybudovat celou řadu úprav, které přispívají ke snížení nákladů na bydlení. Vzpomeňme kupříkladu fotovoltaiku, tepelná čerpadla podlahové vytápění a krb s výměníkem. A samozřejmě i zateplení objektu, a třeba až na úroveň pasivního domu. Tímto způsobem lze srazit životní náklady na minimum v porovnání s bydlením v městském bytě vytápěném dálkově centrální kotelnou, což v developerských projektech bývá standardem.

vlastní bydlení

Bydlet ve vlastním je vždy výhodnější a v porovnání s nájemním bydlením je to nesrovnatelné plus. Jen si představte, že je vám přes sedmdesát, zvykli jste si na dům a lokalitu, kde žijete, máte tu přátele a známé, a týden před Vánoci vám pronajímatel oznámí, že se musíte za tři měsíce vystěhovat a hledat nový nájem. Víte, co pro staré lidi znamená takový stres?

dům na hypotéku

Pravdou je, že developerské byty počítají s dlouhodobými pronájmy, ale stále tu máte otevřené okénko „vyhazovu“ a nikdy nevíte, zda vlastník nemovitosti nevyužije zákonem dané lhůty výpovědi z bytu s tříměsíční lhůtou, kdy například potřebuje rychle peníze a byt prodat, nebo se chce do dané lokality nastěhovat. Pronájmy se vyplácí lidem u automobilů nebo některého drahého nářadí, ale ne u střechy nad hlavou. Je opravdu velký rozdíl být ve svém, než v cizím. Toto si většina lidí v naší zemi dobře uvědomuje a proto se také tolik daří pronájmům vozidel v porovnání s pronájmy bytů. Mnoho lidí se snaží již v mládí řešit bydlení nebankovní hypotékou, kdy jsou její splátky mnohdy srovnatelné s výší měsíčního nájemného.